Anunt

Anunt Module
Collapse
No announcement yet.

Intrebare Overclocking

Page Title Module
Move Remove Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Intrebare Overclocking

Salut tocma ce mi-am dat seama ca pot overclocka procesoru.
    Am un I72700k si un ASUS MAXIMUS V GENE. Am reusit sa-l overclockez automat la 4.2. Folosesc un Arctic Cooling Freezer 13 pentru racire.
    Stie cineva cum sa fac OC manual?

Multam fain

Salut, Ai o configuratie excelelnta pentru overclocking, insa iti recomand alt cooler, mai puternic, sau o varianta cu lichid.
    OC manual faci din BIOS: pui AI Overclock Tuner pe manual / urci multiplicatorul la 45 / dai VCore (CPU voltage) pe manual si-l pui la 1.25V. Apoi dezactivezi toate optiunile legate de power management pt CPU.
    Intri in Windows si dai un Burn Test (cu Prime95, AIDA stress test sau Intel Xtreme Utility Stress Test) cel putin 30 min. Daca nu apar probleme, ai un overclocking stabil si incerci sa scazi voltajul pana devine instabil.
    Daca nu trece testul de stres, maresti voltajul incet, cu 0.05V pana devine stabil.
    In timpul testului, monitorizeaza temperatura cu RealTemp sau CoreTemp si nu o tine peste 85C.

Comment

Ce ai recomanda la cooler, dar asa mai pe buget?
      Pe lichid nu prea-mi permit.

Comment

Salut,depinde cati bani vrei sa investesti.Gandeste-te ca un cooler performant il vei putea folosi atat pe platforma actuala,cat si la urmatoarele upgradeuri.Eu m-as orienta spre un Noctua D15,este printe cele mai performante coolere pe aer,este compatibil cu toate platformele actuale iar pe viitor Noctua ofera suport gratuit pentru noi socket-uri.Alta varianta ok este H100i tot in aceeasi zona de pret. Pentru un buget mai mic ai Zerotherm ZT-10D,il gasesti la 168 RON:

http://www.pcgarage.ro/coolere/zerot...t-10d-premium/

Comment

...sau cauti ceva SH. Megahalems, TRUE, Silver Arrow. Se gasesc la preturi mai omenesti, in fond e doar o bucata de "fer", nu prea ai ce face nici cu garantia.

Comment

Coolerul recomandat de Alex , acel Zerotherm l-am avut si eu in computer. Este super in categoria lui de pret. Pacat ca are un backplate destul de anemic. Daca reuseste sa faca rost de asa ceva : http://www.pcgarage.ro/accesorii-coolere/noctua/nm-i3/ , mai precis de acel backplate si daca are cat de cat putina pricepere sa-i faca un lapping atunci putem spune ca are un super cooler (mai ales la cat costa). Bineinteles ca o sa-i trebuiasca si niste venturi pe masura. Recomand ceva cu presiune statica cat mai mare.

Comment

Working...
            X