Anunt

Collapse
No announcement yet.

overclocking procesor intel core 2 e8500 3,16 ghz

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• overclocking procesor intel core 2 e8500 3,16 ghz

Salut
    Sunt incepator in overclocking si as vrea sa ii fac un overclocking la procesor si rami si placa video daca se poate, am urmatorul sistem
    Placa de baza gigabyte ga-ep35c-ds3r
    Procesor inter cour 2 e8500 3,16ghz
    Ram 2X2g kingstone 1333
    placa video ati saphire radeon 6970hd 2gddr5
    As dori sa stiu daca se poate...si daca da cum sa fac.
    Multumesc pentru raspunsuri

Salut, se poate face overclocking la procesor, memorii si placa video.
    Primul pas este sa intelegi ca fiecare componenta are propriul grad de overclockabilitate, si nu va urca, neaparat, la aceeasi frecventa cu o componenta similara. In plus, rabdarea este de baza in OC.
    Apoi, pentru overclocking, cel mai important aspect este racirea. Initial, incepi cu racirea default, apoi poti incerca alte variante.

Este important sa ne spui daca vrei OC pe care sa-l folosesti permanent, sau doar pentru un scor intr-un anumit benchmark.

Hai sa o luam cu ce e mai simplu:
    1. Placa video - pentru overclocking, ai la dispozitie cateva programe: MSI Afterburner, Asus GPU Tweak, EVGA PrecisionX, Sapphire TriXX, etc.
    Recomand Afterburner sau GPU Tweak, dar te sfatuiesc sa le incerci pe amandoua, pe rand, si sa vezi care-ti place, sau care ofera avantaje in cazul placii tale.
    Neaparat, instaleaza GPU-Z si foloseste-l ca sa vezi frecventele placii video.
    Procedura de OC este cam asa: maresti frecventa GPU cu o valoare si testezi stabilitatea cu un benchmark. Foloseste 3DMark Fire Strike si/sau Time Spy, pentru moment.
    Daca a trecut testul, maresti in continuare si testezi din nou. O tii asa pana cand da eroare si nu trece testul.
    Incepi cu +50MHz la GPU si apoi mergi din 10 in 10 MHz, pana cand gasesti punctul de instabilitate. ca sa mearga mai rapid, da ventilatoarele placii video la maxim si lasa-le asa pe toata perioada overclocking-ului.
    Poti incerca din 50 in 50MHz, ca sa gasesti imediat limita superioara si sa scazi de acolo.

2. La memorii si CPU iti scriu mai tarziu, pentru ca, momentan, trebuie sa plec la treaba.

Comment

Multumesc
      O sa incerc azi la placa.

Comment

Vreau sa fie permanent OC

Comment

Am facut testul in 3dmark si la final imi zice ca am a gasit o anomalie si imi zice ca driver-ul de placa video nu este aprobat?
          Mersi.

Comment

AIa nu e problema. Important e daca a trecut testul si ai primit scorul.

Comment

Am marit cu 50mghz si mi s-a marit scorul cu 100 dar in joc mi-a dat ecran albastru si i-am dat reset

Comment

Ridici din FSB cat ai nevoie, de exemplu 480 x 9.5 o sa-ti dea putin peste 4500 ( mai exact 4560 Mhz )

Pune RAM-ul pe multiplicatorul cel mai mic, 667 mhz si o sa ii ridice automat placa de baza.

Votajele la care trebuie sa umbii sunt:
                - Vcore ( undeva la 1.3-1.4 in functie de cat de gurmand e procesorul tau si de temperaturi )
                - Voltajul ramilor sa ii ridici undeva la 1.6v sa suporte latentele mai agresive care se alocheaza cand cobori multiplicatorul ramilor.
                - Daca sistemu nu e 100% stabil ridica 2-3 pasi la VNB si VFSB.

Comment

Originally posted by george85br View Post
                  Am marit cu 50mghz si mi s-a marit scorul cu 100 dar in joc mi-a dat ecran albastru si i-am dat reset
                  Stabilitatea este diferita in fiecare program/joc, astfel incat faptul ca ai testat in joc, este foarte bine.
                  Incearca, in joc, o frecventa mai mica cu 10MHz decat cea care a dat BSOD. Si o scazi cu 10MHz de fiecare data, pana ajungi sa nu mai dea BSOD.

Comment

Working...
                  X