Anunt

Collapse
No announcement yet.

Project 50/50 by Papa Jock & Azteka

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

More pics...

Comment

Deci: 50/
      Dupa primirea ventilatoarelor am trecut la montajul acestora pe carcase. Trebuie sa subliniez ca aceste modele se monteaza foarte greu pe radiator datorita acelor mansoane de cauciuc.
      Am facut un mic tuning la corpurile pompelor ( ar fi fost minunat daca erau de plexi dar merge si asa) si un montaj sumar.
      Partea cea mai dificila a fost sa gasesc o solutie practica pentru umplerea rezervoarelor in conditiile in care distanta dintre cele doua corpuri cu radiatoare este fix cat inaltimea totala a rezervoarelor. Asa ca am apelat din nou la mesterul @zippEr care are in dotare fix ce trebuia. O freza cu comanda alfanumerica care a fost capabila sa dea gaura pe lateralul rezervorului de plexi fara sa se sparga.

Comment

Salutare!
        O mica actualizare a proiectului /50 cu partea exterioara.

...

Comment

...

Comment

Niiiiice!!!

Comment

50/50
              Ne-am apucat de asamblarea si maparea traseelor pentru racire si a cablurilor.

/50

Comment

In partea din fata v-a mai fi un radiator Alphacool NexXxoS ST30 240mm.
                Arata super bine acele cauciucuri anti-vibratie Alphacool Susurro pe ventilatoare.
                Multumim Aquatuning Romania, multumim Bruno proiectul incepe sa prinda forma.

Comment

Weekendul acesta s-a lucrat intens la debitarea si finisarea manuala marca papa jock a partii din spate a carcasei,
                  pentru a putea monta radiatorul de 360mm. Precum si la pregatirea pentru montarea componentelor pe care le detinem momentan.
                  S-a debitat si o parte din structura carcasei pentru a imbunatatii air-flow-ul din partea din spate.
                  S-a creat un bracket pentru suspendarea pompei in partea de sus.

Last edited by azteka; 24th October 2017, 11:07.

Comment

Last edited by azteka; 24th October 2017, 11:07.

Comment

50/

Salutari la toata lumea si La multi ani, pe anul acesta.
                      De-a lungul timpului de la ultima postare papa jock a reusit sa achizitioneze in rate o placa video ( SAPPHIRE Radeon RX Vega 64 8G Limited Edition)
                      un SSD M.2 ( SSD Corsair MP500 120GB ) si un Waterblock EKWB pentru placa video absolut necesare pentru finalizarea proiectului.
                      Dupa mai multe incercari pe partea de design am dat de capat.
                      Rezultatul final sper sa va placa. Urmeaza si partea a2-a a proiectului care este in lucru.

Comment

Comment

Acum este si randul meu sa fac un update la partea a2-a a proiectului 50/50.
                          Asadar partea exterioara a carcasei a primit un nou 'look' cu ajutorul lui ZiPpEr care a proiectat in AutoCAD
                          tote cotele exterioare ale carcasei (cu precizie elvetiana) si toate modelele care au urmat a fi taiate cu laserul.
                          Momentan au fost montate doar pentru a vedea exact cum vin si pana aproape de final o sa ramana cu
                          folia de protectie pe ele pentru a nu fi zgariate.
                          S-a folosit plexi de 2mm fumuriu pentru toate suprafetele. Logo-ul pe partea din fata a fost decupat din plexi 8mm
                          'clear' si urmeaza a fi retroiluminat de ledurile originale ale carcasei.
                          Urmeaza partea de sleeve-ing a sursei, de alegere a culorilor pentru lichid.

Ce culoare de lichid credeti ca ar merge mai bine?
                          Eu m-am gandit la mai multe variante posibile:
                          Teal/Turquoise - Purple/Violet - Green UV

Comment

Comment

Working...
                            X